تلفن پشتیبانی :
(۰۲۱)۶۶۴۱۴۰۴۰
0


پرسیدن مهم تر از پاسخ دادن است

کد محصول : 15734
وضعیت
قابل تهیه
وزن: 310 g

هرمس

مشاهده تمامی کتاب های این انتشارات

دنیل کلاک - ریموند مارتین

مشاهده تمامی کتاب های این مولف

حمیده بحرینی

پالتویی

9789643633028

198

خرید
قیمت محصول 240,000 ریال
قیمت نهایی

در این کتاب بی آنکه صراحتا با مفهوم "فلسفه درمانی" (درمان توسط فلسفه) مواجه باشیم. عملا با ما به سان بیمارانی برخورد می شود که بیماری مان ناشی از تحمل بار سنگین پاسخ های فراوانی است که برای سوالات بنیادین زندگی مان دست و پا کرده ایم.

این پاسخ های جزمی بی آنکه کاووش نقادانه ی کافی بر روی سوالات بنیادین اش انجام گرفته باشد تحت تاثیر وراثت و محیط در ذهن ما رسوب کرده و شادابی و چابکی و لذت زیستن در زندگی ای حیرت آمیز و راز آلود را از ما گرفته.

این پاسخ ها ما را دانا نما ساخته.

پس برای علاج این دانا نمایی و کسالت محرومیت از زیستن همراه با لذت تحیر از رازهای زندگی؛ می بایست با شمشیر تفکر انتقادی بیرحمانه به مصاف اندیشه ها رفت و همانند حلاجان پنبه ی یکایک پاسخ ها و سوالات بنیادین مان را آنقدر بزنیم که تمام پنبه رخت خواب مان در جلوی چشممان در هوا معلق شود و چون "هیچ" از دست ما فرار کند.

اما به سادگی نمی توان ذهنی که سالها با زندگی بر مبنای اندیشه های کارخانه ای خو گرفته را با تفکر انتقادی و فلسفه ورزی سقراط وار درمان کرد.

اینجاست که پیشنهاد مکملی ارائه می شود و آن اینست که همچون یک ناظر بی طرف خودمان را از ساحت نظریه های ذهنی و پاسخ های آماده و ارزش داوری های از پیش تعیین شده جدا کنیم و بی آنکه بخواهیم به مصاف آن ها برویم صرفا نظاره گر آنها باشیم و بدین طریق میان خود و آن ذهن بیمار آنقدر فاصله بیاندازیم که کم کم همچون یک ذهن بیگانه از اثر گذاری و کارآیی باز ایستد.

آری سرانجام افت و خیر در فراز و فرود این کتاب تطهیر ذهن از سوالات خام و پاسخ های سر دستی و ارزشداروی های پوچ و القایی است.

اما این مهم میسر نمی گردد مگر با شجاعت و جسارتی که خواننده باید پیشه سازد و از سست شدن زیر پایش نترسد و از فرو ریختن ساختمان نظام فکری-معرفتی اش نلرزد.

اگر خواننده بتواند از درون آتش تردید ها به سلامت بیرون آید؛ یک ذهن کم دانش و کم قضاوت را همراه خود خواهد دید که بوسیله ی آن می تواند لذت زندگی ای را که در آن میهمان است بیشتر و بهتر بچشد.

آری فلسفه اگر چه به معنای دوست داری دانش است. اما الزاما به این معنا نیست که پس از یک سیر و سفر فلسفی یک ذهن مملو از دانش را برای مسافرانش به ارمغان خواهد آورد. بلکه یک پالودگی و وارستگی حکمت آمیز را به فلسفه ورزان هدیه خواهد داد.

شهریور 94

-----

*کتاب پرسیدن مهمتر از پاسخ دادن است-نوشته دنیل کلاک و ریموند مارتین-ترجمه حمیده بحرینی-نشر هرمس


متن نقد و بررسی شما (اجباری)
کد امنیتی
کد امنیتی را در زیر وارد کنید