تلفن پشتیبانی :
(021)66414040
0


تصویر و ذهن

کد محصول : 21162
وضعیت
قابل تهیه
وزن: 520 g

مینوی خرد

مشاهده تمامی کتاب های این انتشارات

گریگوری کوری

مشاهده تمامی کتاب های این مولف

محمد شهبا

وزیری

9786006220291

340

خرید
+
قیمت محصول 190,000 ریال
قیمت نهایی
«تصویر و ذهن» که یکی از مهم ترین آثار گریگوری کوری محسوب می شود، او یکی از برجسته‎ترین نویسندگان و صاحب‎نظرانِ حال حاضر در زمینه ی مطالعات سینمایی‎ست که متاسفانه هنوز آثارش چنان که باید در ایران مورد توجه قرار نگرفته است. کتاب حاضر توسط محمد شهبا به فارسی درآمده که نقشی کلیدی در ترجمه آثار کلاسیک در حوزه ادبیات سینمایی و همچنین تازه ترین رویکردها در این زمینه داشته است.
 
«تصویر و ذهن» کتابی خواندنی‎ست، چراکه حرفی تازه و خورندِ زمانه دارد. طرح کلی این کتاب بر اساس «علوم شناختی» بنانهاده شده، شیوه ای از تحلیل و بررسی که در جهان چند دهه ای ست که اهمیت بسیار یافته اما در ایران علمی کم وبیش نوبنیاد محسوب می‎شود و شاید دهه ای بیش نیست که اهمیت آن آشکارشده، هرچند دور از انتظار نیست که در آینده در حوزه های مختلف وزنی چشمگیر را به خود اختصاص دهد.
 
در دهه های گذشته در مداری واحد و شیوه های مشابه، آن قدر به سینما پرداخته شده که گشودن افقی نو به روی آن فی نفسه خود هنر است! بنابراین اتخاذ رویکرد «علوم شناختی» به مقوله های مختلف سینما از سوی گریگوری کوری، به این کتاب تازگی خاصی بخشیده که نخستین جلوه جذابیت بخش آن محسوب می شود. نویسنده این کتاب اگر از روایت در سینما، زمان در سینما و حتی تصویر در سینما صحبت می کند، دریافتی از این مقوله ها را پیش روی خواننده می گذارد که حاصل تجربه مخاطب از آن ها با توجه به فرایند های درون ذهنی ست. بنابراین به استخراج شاخص ها و ساختارهایی می پردازد که در تجربه ی مشترک ذهن و تصویر (و درواقع ادراکی که ذهن از سینما دارد) معنا می یابد.
 
دیدگاه شناختی، هم در زمینه ی فلسفه فیلم حرف‎های تازه‎ای دارد و هم درزمینه ی نظریه فیلم. دلیل اهمیت و تازگی این نظریات این است که از گسستی آشکار در نظریه های روانکاوانه و روان شناختی سخن به میان آورده و بر همین مبنا، گسترده شدن دایره آن به هنر و به خصوص سینما (در دو سه دهه اخیر)، موجب دگرگونی نظام نشانه شناختی مرسوم در مطالعات سینمایی شده و این حوزه را از سلطه ی این نظریه های قدیمی بیرون ‎آورده است.
 
در دیدگاه شناختی، فعالیت های ادراکی و شناختی مخاطبِ اثر هنری و تأثیرهای شناختی واکنش های مخاطب، در مرکز توجه قرار دارد و بحث درزمینه ی توهم و واقعیت در سینما، با ارجاع به چنین نقطه نظرهایی موردبررسی قرار می‎گیرد. به این ترتیب کتاب حاضر می‎کوشد از منظر تازه‎ای که اتخاذ کرده به ماهیت فیلم، ماهیت تصاویر متحرک، رابطه تماشاگر و فیلم و انواع روایت های سینمایی بپردازد.
 
نویسنده کتاب بر این باور است که فیلم رسانه ای تصویری بوده و حرکت تصاویر سینمایی واقعی است، نه توهمی. به این ترتیب گریگوری کوری از همان آغاز راهی مخالف با نظریه پردازانی چون هوگو مانستربرگ در پیش می‎گیرد که به زعم او سنگ بنای نوعی از بدفهمی درباره سینما را گذاشته‎اند. این رویکرد متفاوت و تازه تنها به این محدود نمی‎شود، چراکه درزمینه ی زبان شناسانه وامدار نظریات نوام چامسکی‎ست تا فردیناند دو سوسور و در زمینه ی روان شناختی نیز به جای دیدگاه‎های فروید و مقلدانش، وامدارِ فلسفه ی ذهن و علوم شناختی‎ست.
 
تصویر و ذهن، علاوه بر مقدمه مفصلی که درباره جوهره سینما دارد، از سه فصل کلی تشکیل شده: بازنمایی در فیلم؛ تخیل و تفسیر. اما این سه بخش درمجموع ۹ فصل را در برمی گیرد که این فصول نیز ۶۴ عنوان موضوعی مختلف را در خود جای داده. تقسیم‎بندی بخش ها و فصل‎های کتاب با ساختاری حساب‎شده و به شدت هوشمندانه پی‎ریزی شده‎اند تا درمجموع به شکلی نظامند چهارچوبی کلی برای تجزیه وتحلیل انواع فیلم به وجود بیاورد. این ساختمان محکم برای متنی تئوریک نشان دهنده تسلط و احاطه ی نویسنده بر موضوع و شیوه ی علمی او در به سامان رساندن طرحی است که می‎خواهد به عنوان یکی از سنگ بناهای استوار برای شکل دادن به شیوه جدیدی از مطالعات سینمایی، ارائه کند. همچون نظامی فلسفی که برای حوزه ی سینما طراحی شده تا پاسخ هر سؤال در این زمینه را در خود داشته باشد.
 
تصویر ذهن کتابی است که هر علاقه مند پیگیر مطالعات سینمایی باید آن را بخواند، چراکه از تغییر و تحولات تازه در حوزه مطالعات سینمایی سخن می گوید. تغییر و تحولاتی که برای درک سینمای پیشرو امروز و سینمای آینده، نیازمند فهم آن ها هستیم. البته ناگفته پیداست که خواندن کتاب هایی ازاین دست، همان قدر که سودمند است زحمت هم دارد، به عبارت دیگر هیچ چیز بدرد بخوری بی زحمت به دست نمی آید.

 


متن نقد و بررسی شما (اجباری)
کد امنیتی
کد امنیتی را در زیر وارد کنید