تلفن پشتیبانی :
(۰۲۱)۶۶۴۱۴۰۴۰
0


جامعه شناسی پایه دهم

کد محصول : 33400
وضعیت
قابل تهیه
وزن: 380 g

مشاوران آموزش

مشاهده تمامی کتاب های این انتشارات

وحید تمنا- فروغ نجمی تیموریان - زهرا وکیلی - نسترن احمدی

مشاهده تمامی کتاب های این مولف

رحلی

9786002180629

144

خرید
+
قیمت محصول 350,000 ریال
قیمت نهایی

گزیده ای از کتاب جامعه شناسی پایه دهم  

جهان اجتماعی «دنیای گسترده ما»

منظور از جهان چیست؟ واژه جهان برای اشاره به مجموعه های بزرگ به کار میرود؛ مانند جهان اجتماعی ، جهان طبیعت ، جهان ماورای طبیعی ، جهان غرب و ...

جهان اجتماعی: تعرف جهان اجتماعی شامل مجموعه پدیده های است که در محدوده گستره زندگی اجتماعی انسان قرار میگیرند( به عبارت دیگر شامل مجموعه پدیده هایی است که با زندگی اجتماعی انسان ها ارتباط دارند.)

یکی از روش های شناخت پدیده های ناشناخته، این است که آنها را باپدیده های شناخته شده مقایسه می کنیم که در اینجا با ویژگی های موجودات زنده مقایسه میکنیم.

ویژگی های موجوددات زنده:

1- اندام و اعضای متفاوت دارند. 2- اعضایشان به هم وابسته است و هرکدام نیاز های دیگری را تامین میکنند. 3-اعضایی برای حفظ حیات موجود زنده در ارتباط با یکدیگر عمل میکنند.(هرکدام کار خود را نمی کند بلکه در هماهنگی با هم هستندتا موجود زنده زنده بماند.) 4-اعضایی برای تامین هدف مشترک، از چینش و نظم مناسبی برخوردارند.

ویژگی های مشترک جهان اجتماعی با موجودات زنده:

1- اعضای مختلفی دارد. 2-اعضای در ارتباط با هم، از نوعی نظم برخوردارند(نظم از ویژگی های مهم جهان اجتماعی است)

تفاوت جهان اجتماعی با موجودات زنده:

1-«عضویت در جهان اجتماعی» و «نظم میان اعضا» قراردادی است. یعنی براساس آگاهی و اراده انسان ها به وجود می آید، در نتیجه نظم میان اعضا، چیزی از پیش موجود نیست و با خواست انسانی ساخته می شود. بنابراین جهان اجتماعی و نظم آن، تکوینی نیست، بلکه اعتباری است. اما عضویت اعضا در بدن موجودات زنده و نظم آنها تکوینی است و براساس آگاهی و اراده اعضا به وجود نمی آیدو به همین دلیل با اراده اعضا تغییر نمیکند.

2-آگاهی و شناختی که جهان اجتماعی براساس آن شکل میگیرد، آگاهی فردی و خصوصی نیست؛ بلکه نوعی آگاهی مشترک و عمومی است.

3- کارگران، کشاوزان، معلمان و سایر گروه اجتماعی ، اعضای جهان اجتماعی هستند. این اعضا، تنها هنگامی به جهان اجتماعی راه می یابند که عضویت در آن را پذیرفته باشند و نقشی را به عهده بگیرند و متناسب با آن نقش از حقوق و تکالیف آگاهی داشته باشند.

4- جهان اجتماعی با انتقال فرهنگ خود به نسل های بعد تداوم می یابد. فرهنگ به واسطه جامعه پذیری افراد (از طریق خانواده، نظام آموزشی ، رسانه ها) به نسل بعدی منتقل میشود(و نه مانند موجودات زنده از طریق وراثت)

نکته: فرهنگ غیر رسمی از طریق خانواده و فرهنگ رسمی از طریق مدرسه منتقل میشود.هرگاه یک نسل نتواند فرهنگ خود را خفظ کند یا نتواند آن را نسل بعد منتقل کند، جهان اجتماعی آن فرو می ریزدیا دگرگون میشود.

 

فهرست مطالب کتاب جامعه شناسی 1 پایه دهم:

درس اول : کنش های ما

درس دوم : پدیده های اجتماعی

درس سوم : جهان اجتماعی

درس چهارم : تشریح جهان اجتماعی

درس پنجم : جهان های اجتماعی

درس ششم : پیامد های جهان اجتماعی

 

برای خرید کتاب تاریخ پایه دهم کلیک کنید.

 

 

 

 


متن نقد و بررسی شما (اجباری)
کد امنیتی
کد امنیتی را در زیر وارد کنید