تلفن پشتیبانی :
(021)66414040
0


فیزیک جامع پایه دوازدهم رشته تجربی جلد پاسخ

کد محصول : 35885
وضعیت
قابل تهیه
وزن: 900 g

مهر و ماه

مشاهده تمامی کتاب های این انتشارات

نصرالله فاضل-یاشار انگوتی-مصطفی کیانی

مشاهده تمامی کتاب های این مولف

رحلی

9786003173804

456

خرید
+
قیمت محصول 550,000 ریال
قیمت نهایی

ویژگی های کتاب فیزیک جامع پایه دوازدهم رشته تجربی جلد پاسخ 

  • - پوشش همه مظالب کتاب درسی از صفر تا صد با تالیف استاندارد
  • - تست‌های مفهومی و ترکیبی همراه با سوالات یک گام فراتر در هر مبحث
  • - تست‌های کنکورهای 10 سال اخیر و تست‌های مناسب سال‌های قبل از آن و آزمون‌های دو سطحی در پایان هر فصل
  • - پاسخ‌های ابرتشریحی، گام‌به‌گام و مفهومی با روش‌های گوناگون به همراه راهبرد، نکته‌ها و یادآوری‌های ویژه برای پاسخ درست و سریع به تست‌ها

تندی لحظه ای - سرعت لحظه ای 

دیدیم که با استفاده از دو تعریف تندی متوسط میتوان درباره این که جسم چقدر سریع حرکت میکند ، اظهار نظر کرد . در تعریف تندی و سرعت متوسط بازه زمانی t را در نظر میگرفتیم . مثلا هنگامی که میگوییم سرعت متوسط اتومبیلی در مدت سه دقیقه برابر40KM/h است. به این معنی است که هر بازه زمانی کمتر از سه دقیقه سرعت متحرک 40KM / h است . ممکن است در برخی بازه ها سرعت متوسط آن کم تر یا در برخی بازه ها سرعت متوسط آن بیشتر از 40KM/h باشد. به عبارتی ممکن است در لحظه ای اتومبیل تندتر و در لحظه ای اتومبیل کندتر حرکت کرده باشد. از رو رو مفهوم جابه جایی و مسافت طی شده یک متحرک را در یک لحظه یا در مدت زمان بسیار کوتاه در نظر میگیرند تا بتوانند در هر لحظه تندی یا کندی متحرک را نسبت به هم بسنجد . بنابراین مفاهیمی تحت عنوان تندی لحظه ای و سرعت لحظه ای را تعریف میکنند.

حرکت یکنواخت

در بخش های قبل درباره جابه جایی تندی و سرعت ، مفاهیمی را بیان کردیم که مربوط به حرکت جسم میشود . حرکت انواع گوناگونی دارد و از منظرهای گوناگونی تقسیم بندی میشود.

مثلا از این نظر که جسم در یک راستا و روی یک خط حرکت کند (یک بعد ) یا در صفحه ( دو بعد) یا در فضا (سه بعد ) حرکت کند ، میتوان حرکت را به عنوان حرکت های یک بعدی ، حرکت دو بعدی و حرکت سه بعدی تقسیم بندی کرد.

همچنین حرکت جسم را میتوان برحسب این که بزرگی سرعت جسم یعنی تندی جسم ثابت باشد یا متغییر ، تقسیم بندی کرد. در این تقسیم بندی حرکت را به دونوع 1) حرکت یکنواخت ، 2) حرکت شتابدار تقسیم بندی میکنند . در حرکت یکنواخت ، بزرگی سرعت جسم ثابت است ، یعنی تندی جسم در هر نقطه از مسیرش ثابت است و تغییر نمیکند.

 

برای خرید کتاب فیزیک جامع پایه دوازدهم رشته تجربی جلد سوال کلیک کنید.

 


متن نقد و بررسی شما (اجباری)
کد امنیتی
کد امنیتی را در زیر وارد کنید