تلفن پشتیبانی :
(021)66414040
0


عیش پیری و راز دوستی

کد محصول : 36998
وضعیت
قابل تهیه
وزن: 230 g

بهزاد

مشاهده تمامی کتاب های این انتشارات

سیسرون

مشاهده تمامی کتاب های این مولف

محمد حجازی

رقعی

9789645959928

126

خرید
+
قیمت محصول 70,000 ریال
قیمت نهایی

مختصری از کتاب عیش پیری و راز دوستی  :

 

راست است که پیر ، زور جوانی ندارد ، اما از پیران کسی زور جوانی نمی خواهد . عرف و قانون ، آن را که به سن من می رسد از هر خدمتی که محتاج قوه جسمانی باشد ، معاف می دارد . نه تنها بیش از قدرت ما پیران ، از ما کاری نمی خواهند ، بلکه در حدود توانایی نیز ما را به خدمتی مجبور نمی کنند .

می گویید پیران چنان ضعیف و ناتوان هستند که از هر عمل و خدمتی ممنوعند . بلی چنین است ، لکن علت از پیری نیست ، از فساد بدن و بماری است .

آیا پوبلیوس پسر سی پیون افریقایی که پدر خوانده تونیز محسوب می شود ، در عین جوانی ضعیف و ناتوان نبود ؟ آن ضعف و ناتوانی بود که کشور ما را از فروغ ستاره ای درخشان محروم کرد ، زیرا گذشته از عظمت روح که از پدر میراثداشت ، از او در امور آگاه تر و بصیر تر بود.

 جایی که جوانان ممکن است ضعیف و زبون باشند ، چه عجب اگر گاه نیز پیری ناتوان باشد. باید با پیری مبارزه کرد و نقایص آن را با تدبیر و حکمت ، چاره ساخت ؛ باید همان گونه که با مرض می جنگیم ، با پیری نیز در پیکار باشیم : از ورزش ملایم خودداری نکنیم و به آن اندازه بخوریم و بیاشامیم که برای تندرستی لازم است نه برای ویرانی تن .

ولی تنها حفظ بدن کافی نیست ، باید در رفع احتیاجات هوش و روان نیز کوشید و گرنه این هر دو همچون چراغ بی روغن ، فرو می نشیند و می میرند .

 

 

 


متن نقد و بررسی شما (اجباری)
کد امنیتی
کد امنیتی را در زیر وارد کنید