تلفن پشتیبانی :
(۰۲۱)۶۶۴۱۴۰۴۰
0


پرسمان دین و زندگی دهم

کد محصول : 26028
وضعیت
قابل تهیه
وزن: 360 g

گاج

مشاهده تمامی کتاب های این انتشارات

مرتضی محسنی کبیر - محمد رضایی بقاء

مشاهده تمامی کتاب های این مولف

رحلی

9786003593978

102

خرید
+
قیمت محصول 150,000 ریال
قیمت نهایی

گزیده ای از کتاب پرسمان دین و زندگی دهم

 پر پرواز 

جامع ترین و اصلی ترین هدف زندگی انسان نزدیکی و تقرب به خداست. رشد و تکامل انسان و در نتیجه رستگاری او فقط با گام برداشتن به سوی این هدف مسیر میشود. اولین گام برای حرکت انسان در این مسر= شناخت انسان ، یعنی

الف) شناخت سرمایه ها ، توانای ها و استعداد های او و چگونگی به کارگیری این سرمایه ها

ب) شناخت موانع حرکت انسان در مسیر تقرب به خداوند و نحوه مقابله یا اجتناب از این موانع 

به همین دلیل = خود شناسی ، سودمندترین دانش ها شمرده شده است.

سرمایه های انسان

خداوند آن چه در آسمان و زمین است، برای انسان آفریده و توانایی بهره مندی از آن ها در وجود او قرار داده است. این ها نشان میدهد ، خداوند متعال انسان و گرامی داشته و برای انسان در نظان هستی جایگاه ویژه ای قائل شده است.

خداوند متعال برای این که انسان بتواند: 1) در مسیر رشد و کمال خود حرکت کند. 2) به هدف خلقت ، یعنی تقرب به خدا دست یابد.  «سرمایه هایی در اختیارش قرار داده است.»

سرمایه های انسان: 1) قدرت تعقل و تفکر - 2) قدرت اختیار و انتخاب - 3)سرشت خدا آشنا و فطرت خداجو - 4)شناخت و گرایش به خیر و نیکی - 5) نفس لوامه «سرزنشگر» - 6) هدایت الهی توسط پیامبران و پیشوایان

قدرت تعقل و تفکر: پروردگار به ما نیرویی عنایت کرده تا با آن بیندیشیم و مسیر درست زندگی را از راه های غلط تشخیص دهیم ، حقایق را دریابیم و از جهل و نادانی دور شویم.

( تدبر: با توجه به آیات زیر بگویید هر آیه به کدام یک از آثار بهره گیری انسان از عقل اشاره دارد؟

1: آن ها هنگامی که مردم را را به نماز فرا میخواند، آن را به مسخره بازی میگیرند؛ این به خاطر آن است که آن ها گروهی هستند که تعقل نمیکنند. فهم فایده نماز و فلسفه عبادت خداوند از آثار استفاده از عقل است.

2: و می گویند اگر ما گوش شنوا داشتیم یا تعقل می کردیم ، در میان دوزخیان نبودیم. دوزخی نشدن و راه یابی به لطف الهی در بهشت ، اثر استفاده از عقل است.)

قدرت اختیار و انتخاب : خداوند ما را صاحب اراده و اختیار آفرید و مسئول سرنوشت خویش قرار داد. سپس راه رستگاری و راه شقاوت را به ما نشان داد تا با استفاده از سرمایه عقل ، راه رستگاری را برگزینیم و از شقاوت دوری کنیم.

 

 

 

برای خرید کتاب پرسمان عربی دهم کلیک کنید.

 


متن نقد و بررسی شما (اجباری)
کد امنیتی
کد امنیتی را در زیر وارد کنید