تلفن پشتیبانی :
(۰۲۱)۶۶۴۱۴۰۴۰
0


اقتصاد پایه دهم

کد محصول : 37176
وضعیت
قابل تهیه
وزن: 550 g

مشاوران آموزش

مشاهده تمامی کتاب های این انتشارات

وحید تمنا - فاطمه البرزی

مشاهده تمامی کتاب های این مولف

رقعی

9786002180957

232

خرید
قیمت محصول 460,000 ریال
قیمت نهایی

گزیده ای از کتاب اقتصاد پایه دهم 

 تولید

آیا منابع و امکانات طبیعت به طور مستقیم مورد استفاده قرار میگیرد؟

نقش انسان در ارتباط با پیرامون خود: انسان قدرت خلق اشیا را ندارد. اما میتواند آگاهانه و با برنامه ریزی و تلاش خود «مواد» و«محیط» پیرامون خود تغییر ایجاد کند. یکی از تفاوت های انسان و حیوانات قدرت ایجاد تغییر در واد و محیط پیرامون برای تولید محصولات مختلف و ساختن تمدن ها است. منابع آن گونه که هستند نمیتوانند مورد استفاده قرار گیرند بلکه باید با برخی اقدامات و ایجاد ارزش مصرفی و مبادلاتی ، برخی کالا ها و خدماتی تبدیل شوند که میتوانند نیاز های ما را برآورده سازی آنها به منظور مصرف نیازمند «کار و تلاش» هستیم. به این فعالیت تولید گفته میشود.

تعریف تولید: سلسله اقداماتی است که برای تبدیل منابع موجود در طبیعت به کالاهای مورد نیاز صورت میگیرد. از طریق فعالیت های تولیدی کالاها و خدمات مورد نیاز افراد و جوامع تهیه می شود.

دقت کنید. علاوه بر محصولات مثلا کشاورزی یا صنعتی دو مورد زیر حاصل فعالیت های تولیدی است: 1-محصولات دانش بنیان 2- فکر و نوآوری ها

تولید کنندگان: همه فعالان اقتصادی به نوعی تولید کننده محصول هستند، چه کالا و چه خدمات. انواع تولید(انواع رسیدن به محصول):

نوع اول تولید:الف) حیازت: برداشت محصول آماده طبیعت ، بدون انجام کاری بر روی آن که موجب مالکیت فرد میشود. مانند:«بهره برداری از علف مراتع»، «بهره برداری از چوب های جنگل» ، «بهره برداری از معادن»، «بهره برداری از ماهی های دریا». ب)احیا: به تولید رساندن منابع طبیعی با کار ود و استفاده از ابزار. مانند: زراعت باغبانی، پرورش ماهی.

نوع دوم تولید:صنعت:ترکیب و تبدیل مواد حیازت شده و یا محصولات به دست آمده از احیای مواد طبیعی و ایجاد مصرفی یا مبادلاتی در آنها ، مانند: صنایع غذایی ، پوشاک ، پتروشیمی.

نوع سوم تولید:خدمات: تولید محصولاتی که«محسوس» و «ملموس» نیستند. نام دیگر خدمات:محصولات نرم.

تولید کنندگان با فعالیت خود، ارزش افزوده ایجاد می کنند.

یک مثال برای درک مفهوم ارزش افزوده: یک موسسه تولید ی به بهره برداری از معادن آهن اقدام میکن(1.استخراج سنگ آهن) موسسه دوم سنگ آهن را در مرحله اولیه فراوری به نرمه سنگ آهن و سپس به گندلک(2. آهن اسفنجی) تبدیل و ان را به مجتمع فولادسازی عرضه میکند. موسسه سوم گندله ها ره به محصولات فولادی از جمله (3. ورق فولادی) تبدیل میکند. ورق های فولادی را کارخانه اتومیبل سازی خریداری میکند و با استفاده از انها(4. قطعات مختلف بدنه اتومبیل ) را تهیه میکند. در نهایت (5.اتومبیل) به بازار عرضه میشود و در اختیا مصرف کنندگان قرار میگیرد. 

 

برای خرید کتاب تاریخ پایه دهم کلیک کنید.

 


متن نقد و بررسی شما (اجباری)
کد امنیتی
کد امنیتی را در زیر وارد کنید