تلفن پشتیبانی :
(۰۲۱)۶۶۴۱۴۰۴۰
0


کامیابی ها و ناکامی های توسعه در ایران

کد محصول : 5348
وضعیت
قابل تهیه
وزن: 580 g

هرمس

مشاهده تمامی کتاب های این انتشارات

حسن واعظی

مشاهده تمامی کتاب های این مولف

وزیری

9789643638726

252

خرید
قیمت محصول 200,000 ریال
قیمت نهایی

این کتاب حاصل سه سال پژوهش کارشناسانه مبتنی بر آمار و اطلاعات مراجع رسمی و علمی در ایران است که برای تهیه و تدوین آن بیش از پنجاه سالنامه منتشر شده توسط مرکز آمار ایران از سال ۱۳۴۰ تا ۱۳۹۰ و نزدیک به شصت و پنج گزارش فصلی، نوبه ای و سالانه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و نزدیک به ۱۷۵ تحقیق و گزارش مفصل موضوعی تهیه شده توسط وزارتخانه‌ها، مراکز پژوهشی قوای سه گانه و دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، به عنوان مستندات سیاست‌های کلی، پژوهش‌های مرکز تحقیقات استراتژیک و نزدیک به ۵۰۰ پایان نامه و مقاله علمی دانشگاهی در موضوعات مختلف جمعاً حدود ۲۱۲ هزار برگ همراه با بررسی گزارش‌ها و شاخصهای سالانه سازمان‌های بین المللی مانند فائو، بهداشت جهانی، اوپک و یونسکو و غیره بوده است.
کتاب حاضر در پنج بخش تدوین شده است. بخش نخست به بحث نقش دولت‌های پنجم تا یازدهم به عبارتی دولت‌های هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و احمدی نژاد در توسعه علمی و آموزشی و پژوهشی کشور اشاره دارد. در این بخش رشد سواد عمومی و رشد توسعه آموزش و پرورش و رشد و توعه آموزش عالی مورد بررسی قرار گرفته است.
بخش دوم به نقش دولت‌های پنجم تا یازدهم در توسعه اقتصادی کشور می‌پردازد. در این بخش مؤلف با ارائه آمار فروش نفت و گاز آغاز می‌کند و می‌نویسد: «میزان کل درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز دوران دولت‌های پنجم و ششم برابر با ۷/۱۴۱ میلیارد دلار و در دولت‌های هفتم و هشتم ۲/۱۵۷ و در دولت‌های نهم و دهم تا سال ۹۰ بالغ بر ۸/۵۳۱ میلیارد دلار بوده است. میانگین درآمد سالانه برای هر کدام از دولت‌ها به ترتیب ۷/۱۷ و ۶/۱۹ و ۶/۸۸ میلیارد دلار است. به عبارتی دیگر دولت احمدی نژاد سالانه ۵ برابر دولت آقای هاشمی رفسنجانی و ۴ برابر دولت خاتمی از فروش نفت درآمد داشته است.
در این بخش سیاست‌های کلی بخش اشتغال، تغییرات مقدار واردات کشور، تغییرات نرخ تورم، وضعیت امور بانکی، بررسی وضعیت نظام اداری و مدیریتی کشور، تحلیل وضعیت اقتصادی پس از اعمال تحریم‌ها در سال ۹۰ تا ۹۲ و غیره بررسی شده است.
از نکات جالب توجه ای که در این بخش به آن اشاره می‌شود بررسی وضعیت اقتصادی پس از اعمال تحریم‌ها در سالهای ۹۰ تا ۹۲ است. در این بخش هفت عنوان مهم معضلات اقتصادی کشور بعد از اعمال تحریم‌ها بدان اشاره می‌شود که عبارت‌اند از: تضعیف‌های مکرر و بی منطق ارزش پول ملی که هر نوع برنامه ریزی برای تولید را ناممکن و یا غیر اقتصادی می‌سازد، فاصله طبقاتی را عمیق تر و بی ثباتی اقتصادی را تشدید می‌کند و بار بدهی‌های اقتصادی بر حسب پول ملی را به شدت افزایش می‌دهد. این اقدامات حتی بدون مشورت با مجلس و بدون در نظر گرفتن عواقب جدی آن برای اقتصاد کشور صورت گرفته و می‌گیرد. وجود فساد گسترده در دستگاه‌های اقتصادی و فقدان شفاف سازی در عملیات اقتصاد نظام پولی و بانکی نیز از دیگر معضلات ایران به شمار رفته است.
بخش سوم به نقش دولت‌های پنجم تا یازدهم در توسعه زیرساخت‌های کشور می‌پردازد. در این بخش نیز آمارها و مستنداتی به بحث راه آهن، راه و ترابری، تولید آب برای نقاط شهری، تولید محسولات کشاورزی، تولید فولاد خام و غیره اشاره دارد.
بخش چهارم و پنجم نیز به نقش دولت‌های پنجم تا یازدهم در توسعه اجتماعی و کاهش فاصله طبقاتی و سیاست خارجی و روابط بین الملل اشاره دارد. در انتهای کتاب نیز مستندات آماری مختلفی ارائه شده است.
از آن جایی که این کتاب اعداد و ارقام و اطلاعات آماری ارزشمندی را در اختیار خواننده می‌گذارد، باید آن را یک سند خوانی تاریخی در حوزه اقتصاد دانست. ویژگی مهم دیگر این کتاب اسلوب جمع آوری مطالب و تدوین و ترتیب فصل‌ها و تهیه جدول‌های بی شماری است که به راحتی، به خواننده این امکان را می‌دهد تا عملکردهای سالهای قبل را مقایسه کند.
به عبارت دیگر خواننده کتاب می‌تواند با بررسی اطلاعات جدول‌های کتاب، ماحصل رویکردها و دیدگاه‌ها و استراتژی‌های کلان دولت‌های گوناگون را بررسی کند و سیاست‌های داخلی و خارجی و درستی یا نادرستی محورها و اولویت‌های دولت‌های پیشین را در محک تجربه و تطبیق و مقایسه بسنجد.

 

 


متن نقد و بررسی شما (اجباری)
کد امنیتی
کد امنیتی را در زیر وارد کنید