تلفن پشتیبانی :
(021)66414040
0


نابخردی های پیش بینی پذیر

کد محصول : 6469
وضعیت
قابل تهیه
وزن: 420 g

مازیار

مشاهده تمامی کتاب های این انتشارات

دن آریلی

مشاهده تمامی کتاب های این مولف

رامین رامبد

رقعی

9786006043111

344

خرید
+
قیمت محصول 250,000 ریال
قیمت نهایی

یکی از کتاب هایی که در هفته های آخر سال ۹۳ به عنوان کتاب پر فروش معرفی شد، کتاب نابخردی های پیش بینی پذیر (Predictably Irrational) بود.

این کتاب نوشته دن آریلی (Dan Ariely) است. او در زمینه ی اقتصاد رفتاری (Behavioral economics) فعالیت می کند و ویدئوهای او در تد (TED) بیش از ۷٫۸ میلیون بار دیده شده است.

دن آریلی

دن آریلی منشاء علاقه مندیش به رفتارهای نامعقول را زمانی می داند که به علت سوختگی ۷۰درصد در بیمارستان بستری بوده و پرستاران برای تعویض پانسمان های او آن را به سرعت از بدنش جدا می کردند او در اعتراض به این رفتار با این پاسخ مواجه می شود که این روش برای بیماران آزار کمتری دارد. او پس از مرخص شدن از بیمارستان با یک آزمایش عجیب صحت گفته ی پرستاران را بررسی می کند.

دن آریلی دست افراد مورد آزمایش را میان یک گیره ی نجاری قرار داد و با روش های مختلف موجب ایجاد درد در بدن آن ها شد! بستن گیره به آرامی، بستن گیره با سرعت، خرد کردن انگشت افراد مورد آزمایش و…. از روش های ایجاد درد او بود! او پس از اینکه توانست سرمایه ای را برای توسعه آزمایش خود جذب کند ابزار ایجاد درد را از گیره ی نجاری به ابزارهای های صوتی و الکتریکی تغییر داد و در نهایت به این نتیجه رسید که رفتار پرستاران اشتباه و نامعقول است و افراد زمانی که دردی را احساس می کنند درکی نسبت به زمان ندارند و عمق درد را بیشتر درک می کنند.

دن آریلی در کتاب نابخردی های پیش بینی پذیر طی سیزده فصل با آزمایش هایی عجیب این تصور که انسان ها اصولاً به شیوه هایی خردمندانه عمل می کنند را رد می کند و با مثال آوردن از تجربه های روزمره نشان می دهد که چگونه توقعات، عواطف، هنجارهای اجتماعی و دیگر نیروهای نامرئی و گویی نامطمئن توانایی تعقل ما را به بیراهه می کشانند و ما را به شیوه ای پیش بینی پذیر نامعقول می سازند.

او در ابتدای این کتاب می گوید: “هدف من تا آخر این کتاب این است که به شما اساسی کمک کنم تا در مورد اینکه چه چیزی(می تواند) باعث شود شما و اطرافیانتان خیلی خوب (مثل ساعت) کار کنید؟ به بازاندیشی و تجدید نظر بپردازید. امیدوارم بتوانم از طریق ارائه طیف گسترده ای از آزمایشات علمی، یافته ها و داستانهایی که بسیاری از آنها فوق العاده شگفت انگیز هستند شما را راهنمایی کنم.

وقتی ببینید اشتباهات و خطاهای خاص چقدر سیستماتیک بوده –و چه طور ما بارها و بارها مرتکب آن می شویم-فکر می کنم بتوانید روش اجتناب از انها را فراگیرید.

این کتاب در بخش های زیر تدوین شده است:
حقیقت نسبیت: چرا همه چیزها به هم مربوط هستند؟ حتی وقتی نباید مرتبط باشند.
مغالطه عرضه و تقاضا: چرا قیمت مرواریدها سر به فلک کشیده است.
هزینه قیمت صفر: چرا ما اغلب هزینه خیلی بالایی را متقبل می شویم درحالیکه هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنیم.
هزینه معیار(هنجار)های اجتماعی: چرا وقتی کاری را خودمان انجام می دهیم خوشحال می شویم ولی وقتی هزینه ای بابت آن پرداخت می کنیم نه.
اثرات انگیختگی: چرا عامل انگیختن(hot) از چیزی که ما درک می کنیم تحریک کننده تر است.
مسئله تعلل و خود کنترلی: چرا ما نمی توانیم خود را مجبور به انجام کاری کنیم که می خواهیم.
قیمتهای بالای مالکیت: چرا بیش از حد برای داشته هایمان ارزش قائلیم.
بازگذاشتن درها: چرا وجود گزینه های مختلف ما را از (توجه به) هدف اصلی منحرف می سازد.
تاثیر توقعات و انتظارات: چرا ذهن چیزی را جذب می کند که ما انتظار داریم.
نیروی قیمت: چرا یک آسپرین ۵۰ سنتی می تواند کاری را انجام دهد که یک آسپرین یک پنی ای نمی تواند.
مفهوم شخصیت ما(بخش اول): چرا ما رو راست نیستیم و در این خصوص چه باید بکنیم.
مفهوم شخصیت ما(بخش دوم): چرا معامله با پول نقد ما را صادق و روراست تر می کند.


متن نقد و بررسی شما (اجباری)
کد امنیتی
کد امنیتی را در زیر وارد کنید