مقاله ها

درگذشت مریم میرزاخانی

 مریم میرزاخانی

 

 

مریم میرزاخانی نابغه ریاضی در روزشنبه در سن 40 سالگی براثر بیماری سرطان در۲۴ تیر ۱۳۹۶ درگذشت ، وی متولد 13 اردیبهشت 1356در تهران
چشم به دنیا گشود.


زمینه تحقیقاتی وی مشتمل بر نظریه "تایشمولر"نظریه "ارگودیک" ، هندسه "هذلولوی"، و هندسه "هم‌تافته" بوده است
.او در دوره ی دبیرستان برنده مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) شد و در این سال به عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی جایزه نمره
کامل شد.


وی نخستین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت و نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت. میرزاخانی سپس در سال ۱۹۹۹ کارشناسی خود را در رشته ریاضی از دانشگاه شریف و دکترای خود را در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک‌مولن از برندگان مدال فیلدز گرفت.

 

وی به عنوان یکی از 10 ذهن جوان برگزیدهٔ سال ۲۰۰۵ از سوی نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا و به عنوان «ذهن برتر» در رشته ریاضیات تجلیل شد.

 

میرزاخانی برنده جوایزی چون جایزه «ستر» از انجمن ریاضی آمریکا در سال ۲۰۱۳، جایزه کلی و مدال فیلدز در سال ۲۰۱۴ است. وی از یازدهم شهریور ماه ۱۳۸۷ (اول سپتامبر ۲۰۰۸) در دانشگاه استنفورد استاد دانشگاه و پژوهشگر رشته ریاضیات بوده و پیش از این نیز به عنوان استاد دانشگاه پرینستون مشغول به فعالیت بوده است.

-----

مجموعه بانک کتاب رایا این اتفاق ناگوار را به خانواده وی و جامعه علمی کشور تسلیت می‌گوید.

 

 

 

متن نقد و بررسی شما (اجباری)
کد امنیتی
کد امنیتی را در زیر وارد کنید