تلفن پشتیبانی :
(021)66414040
0


محرم

https://rayabook.net/images/moharan333.jpg

 

محرم و انقلاب اسلامی به قلم اکبر فلاحی در فروردین ماه 1393 با شمارگان 1000 جلد و 384صفحه منتشر شده است. در مقدمه کتاب می‌خوانیم: محرم همواره الهام‌بخش مبارزه‌ی مظلومانه در مقابل قدرت‌های ستمكار زمانه تلقی شده است كه به شیعیان درس ایثار، شجاعت و شهادت می‌آموزد. در دوره‌ی حكومت‌ها و سلسله‌های شیعه بالاخص در دوران آل‌بویه، صفویه و قاجاریه سنت عزاداری در ماه محرم در ایران رونق بسزایی یافت و هر روز به عظمت آن افزوده می‌شد تا جایی‌ كه سركوب‌های رضاشاه و فریب‌كاری‌ها و تحریفات محمدرضاشاه پهلوی هم نتوانست این سنت را نابود كند.نهضت اسلامی در سال 1342 هم‌زمان با ماه محرم وارد مرحله‌ی جدیدی شد و حضرت امام با بهره‌گیری از فضای معنوی محرم، مردم مسلمان را برای رویارویی با اقدامات ضدمذهبی رژیم پهلوی به صحنه‌ی مبارزات كشاند. 15 خرداد 1342 اوج رویارویی روحانیت شیعه با رژیم استبدادی شاهنشاهی ایران بود تا جایی‌ كه امام خمینی آن روز را «مبدأ انقلاب اسلامی» اعلام كردند. انقلاب اسلامی در سال 1356 كاملاً الهامی حسینی داشت و نام و یاد عاشورا و نهضت كربلا فراروی مبارزات حق‌طلبانه بود. در سال 1357 رژیم پهلوی در سراشیبی سقوط قرار گرفت و آخرین ضربه‌ها به پیكر آن توسط مردم و به رهبری حضرت امام خمینی(ره) در ماه محرم وارد آمد. تظاهرات تاسوعا و عاشورای 1357 در نوزدهم و بیستم آذر ماه و نیز تظاهرات اربعین آن سال، نویدبخش فجر انقلاب اسلامی و طلوع نظام سیاسی جدید در ایران‌ِ مبتنی بر اسلام بود.در بخش‌های مختلف کتاب تاثیر ایام محرم بر مبارزات مردم و شکل‌گیری پیروزی انقلاب بررسی شده‌است.

نظر به اهمیت و جایگاه و نقش محرم در انقلاب اسلامی در آثار چاپ شده پیرامون انقلاب اسلامی، مباحثی به نقش ماه محرم اختصاص یافته و مقالات بسیاری نیز در این باره، در مجله‌ها و روزنامه‌ها به چاپ رسیده است. افزون بر این، اثری اسنادی تحت عنوان «محرم سال 57 به روایت اسناد»، تدوین منصور خلیلی، به همت مرکز اسناد انقلاب اسلامی در سال 1387 درباره راهپیمایی تاسوعا و عاشورای حسینی سال 57 چاپ شده است. با وجود این، تاکنون اثری منسجم و یکپارچه که در قالب یک پژوهش مستقل به بررسی ابعاد همه جانبه این موضوع در فاصله سال‌های 1342-1357بپردازد، تألیف نشده است.

از این رو مرکز اسناد انقلاب اسلامی در جدیدترین اثر خود کتاب «محرم و انقلاب اسلامی ایران» تألیف اکبر فلاحی را چاپ و روانه بازار نشر کرد که مؤلف در کتاب حاضر با بررسی مختصر قیامهای شیعی الهام گرفته از عاشورای حسینی، نقش آن قیام حماسی را در انقلاب اسلامی ایران مورد مطالعه قرار داده است.

 

متن نقد و بررسی شما (اجباری)
کد امنیتی
کد امنیتی را در زیر وارد کنید