تلفن پشتیبانی :
(۰۲۱)۶۶۴۱۴۰۴۰
0


فنون بازیگری در تئاتر و سینما

کد محصول : 30955
وضعیت
قابل تهیه
وزن: 170 g

سروش

مشاهده تمامی کتاب های این انتشارات

نورالدین استوار

مشاهده تمامی کتاب های این مولف

رقعی

9789641209508

94

خرید
+
قیمت محصول 65,000 ریال
قیمت نهایی

هدف از نوشتن این کتاب «بررسی بازیگر در تئاتر و سینما» است، اما خواسته اصلی نگارنده از این بررسی بیشتر روشن شدن تفاوت‌های فنی بازی در تئاتر و سینما است. مولف کتاب این دو هنر را جدا از هم نمی‌داند بلکه اعتقاد بر این دارد که هرکدام دارای ویژگی‌هایی هستند که می‌بایست به آنها توجه شود.

دانستن ویژگی‌های هر کدام، و سپس مقایسه این دو هنر با هم منتج به پیدایش اصولی می‌شود که دانستن آنها برای هر بازیگری، اعم از بازیگر سینما و تئاتر، واجب و ضروری است. با دانستن بنیان‌ها که تفاوت‌های فنی بازی در تئاتر و سینما بر روی آنها استوار می‌شود بازیگر می‌تواند با دید گسترده و جامعتری با نقش روبرو شود و از عهده ایفای آن به کمک فنون مربوط به هرکدام برآید.

در حقیقت نمایشنامه و فیلمنامه تا زمانی که روی صحنه و جلوی دوربین نیامده اثر هنری تمامی نیست؛ هنرپیشه است که به چهره‌های نمایشنامه و فیلمنامه جان می‌بخشد.

اما کار هنرپیشه هم با استعداد صرف تمام نمی‌شود؛ در کارهنر «آموختن» هم شرط است و در کار هنرپیشگی دو بستر کلی پیشروی بازیگر است: یکی صحنۀ نمایش و دیگری جلوی دوربین.

آنچه در اولی اهمیت دارد؛ طرز عمل در اوضاع متفاوت، شروع کردن از خود، صدای بازیگر، اشاره‌ها و حرکت‌ها و حالت‌ها، پوشش ظاهری، ریتم و سکوت و تسلط بر نفس و تماشاگران است و آنچه در دومی مهم است؛ دوربین و فیلم بردار و نمای درشت و نمای نزدیک و برش و صدا و دوبله است.

بازیگری در نمایش با بازیگری در سینما، اگرچه فی نفسه یکسان است، در فنون با آن فرق دارد. هنرپیشۀ موفق کسی است که فنون هردو را بداند و خود را در هر دو صحنه محک بزند.

کتاب حاضر در سه فصل با عناوین فن بازی بر روی صحنه، فن بازیگری سینما و تفاوت‌های فنی بازی در تئاتر و سینما به نگارش درآمده است که در هر فصل زوایای بازی در سینما و تئاتر مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا خواننده در انتها به یک نتیجه جامع و کاملی دست پیدا کند.


متن نقد و بررسی شما (اجباری)
کد امنیتی
کد امنیتی را در زیر وارد کنید