تلفن پشتیبانی :
(۰۲۱)۶۶۴۱۴۰۴۰
0


اصول بازاریابی و فروش مسکن

کد محصول : 36971
وضعیت
قابل تهیه
وزن: 280 g

بازاریابی

مشاهده تمامی کتاب های این انتشارات

محمدرضا محمدی

مشاهده تمامی کتاب های این مولف

رقعی

9786006982236

206

خرید
قیمت محصول 160,000 ریال
قیمت نهایی
امروزه برای اداره ی بهتر کسب وکارها لازم است مدیران حداقل در سه حوزه از علوم تسلط داشته باشند و یا از راهنمایی مشاوران اصلح و کاربلد استفاده کنند. یکی از این موارد، حوزه ی امور فنی است. برای مثال، در صنعت ساختمان، آشنایی با مصالح ساختمانی و نوع ساخت وساز و... به امور فنی مربوط می شود. تسلط به حوزه ی فنی لازم است ولی کافی نیست، لذا به حوزه ی بعدی که عبارت است از تحلیل محیط وارد می شویم.
علومی چون اقتصاد و جامعه شناسی، میزان درک و تحلیل ما را از محیط افزایش می دهند و سبب می شوند تا کسب وکارمان را با در نظر گرفتن اینکه این کسب وکار در یک محیط خرد و کلان شکل گرفته و تأثیر می پذیرد تحلیل و اداره کنیم. ولی سومین حوزه که بسیار مهم می باشد، حوزه ی علوم رقابت است؛ مواردی چون علم استراتژی و علم مارکتینگ به حوزه ی رقابت مربوط می شوند. می توانیم بگوییم استراتژی و مارکتینگ زائیده ی رقابت هستند. استراتژی علمی است که به ما می گوید چه کاری را انجام بدهیم و چه کاری را انجام ندهیم و بدانیم اهمیت کارهایی که نباید انجام بدهیم به اندازه ی کارهایی که باید انجام دهیم در دنیای زندگی و دنیای کسب وکار مهم می باشد. و بازاریابی عبارت است از علم و هنر کسب خشنودی مشتری با استمرار در سودآوری و رفتار منحصربه فرد در صنعت و زنجیره ی ارزش آفرینی با شناسایی تمامی عوامل مؤثر بر موفقیت کسب وکار و شناساندن وجوه تمایز (مزیت رقابتی) به مخاطبان هدف، به نحوی که منجر به انتخاب ما از سوی مشتریان بشود، فروش صورت گیرد، به فروش سالم (با وصول مطالبات) و فروش مؤثر (فروش تکرارشونده) بینجامد و در نهایت مشتری را به سفیر برند ما تبدیل کند.
همان طور که دقت می شود بازاریابی با سه کلمه ی کلیدی "شناسایی، شناساندن، و خشنودی" تعریف می شود. در تعریف دیگر، بازاریابی عبارت است از تولید آن چیزی که می دانیم به فروش می رود. حال با این مقدمه به نکات ذیل می پردازم که به بهره گیری از سه حوزه ی امور فنی، علوم تحلیل محیط، و علوم حوزه ی رقابت مطرح می شوند.
 
1ـ مسکن در فرهنگ ایران از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است و در شکل گیری برند شخصی افراد و جایگاه انسانها در جامعه بسیار مهم است. برای مثال، معمولاً یکی از بررسیهای صورت گرفته در مورد پسران متقاضی ازدواج این است که خانه دارند یا خیر؟ درحالی که در بسیاری از کشورها خانه دار بودن یک اصل مهم نیست. مثلاً در کشور کره، بیش از پنجاه درصد افراد مستأجر هستند یا در آلمان این رقم بسیار بیشتر است. پس توجه به الزامات فرهنگی جامعه ی ایرانی در بازاریابی مسکن مهم است، هر چند هر انسانی و بلکه هر موجودی، شایسته ی داشتن سرپناهی امن و مطمئن است. اما این موضوع در ایران همراه با حس مالکیت فردی عجین شده است.
حدود 40 درصد از تشکیل سرمایه ی ثابت ناخالص سالانه در ایران به مسکن مربوط می شود و تاکنون برای سرمایه گذاری، مِلک به شکل تاریخی در ایران ریسک کمتری نسبت به صنعت داشته است.
 
2ـ طی بررسی های به عمل آمده، در پایان سال 1392، به ازای هر یکصد خانواده در ایران تعداد 116 واحد مسکونیِ ساخته شده، موجود است و این نشانه ی فراوانی عرضه نسبت به تقاضاست؛ در چنین شرایطی، بهره گیری از علم بازاریابی و فروش مسکن بیش از گذشته اهمیت می یابد.
 
3ـ با عنایت به بند 2 و لزوم توجه به گوشه های طلایی بازار، می توانیم پیش بینی کنیم داشتن وجه تمایز و ویژه سازی در بازار مسکن می تواند برای سازندگان حرفه ای و متمایز، امنیت خاطر بیشتری برای فروش ملک ایجاد کند. به دو مثال زیر توجه کنید:
در تهران و شهرهای بزرگ ایران افراد مسن تنها یا متأهلی زندگی می کنند که اگر به آنها پیشنهاد شود در برجی زندگی کنند که در آن درمانگاه با پزشک 24 ساعته موجود است و معاینات روزانه مرتب در منزل افراد صورت می گیرد و آژانس تاکسی با اتومبیلهای شیک و تمیز مستقر در ساختمان همواره آماده ی سرویس دهی به ساکنان می باشد و جوانان مؤدب و فعالی در خدمت ساختمان هستند که به صورت روزانه به در منازل مراجعه می کنند و فهرست خرید را از ساکنان می گیرند و خرید ایشان را انجام می دهند و تمام این خدمات در قالب یک شرکت خدماتی که خود ساکنان سهامدار آن هستند شکل گرفته اند، بی شک متقاضیان بسیاری خواهد داشت.
مثال دیگر اینکه زندگی تک نفره در تهران و شهرهای بزرگ کشورمان رو به گسترش است و این افراد بیشتر از منزل به عنوان خوابگاه استفاده می کنند، لذا ساخت واحدهای آپارتمانی کوچک با متراژ حدود 30 متری و با فضای بازی متناسب و نصب بسیاری از لوازم و تجهیزات در روی دیوار نظیر تلویزیون و یخچال و... این بازار نیز پررونق خواهد بود.
 
4ـ بازار مسکن جزو معدود کسب وکارهایی است که فعال سازی آن اشتغال زایی بسیار بالایی را برای کشور ایجاد می کند. طبق بررسیها، فعال سازی مسکن حدود 300 شغل در کشور ایجاد می کند. بنابراین، دولتمردان نیز در راستای مهمترین وظیفه ی خودشان که همان اشتغال زایی است، سعی دارند بازار مسکن را به طرق مختلف فعال سازند.
 
5ـ متأسفانه بعضی از فروشندگان و واسطه های فعال در بازار مسکن با نوع رفتار خودشان و عدم صداقتی که نشان دادند سبب شدند تصویر ذهنی بسیاری از خریداران از این واسطه ها مطلوب نباشد.
از این رو، لزوم انتخاب شایسته ی واسطه از سوی مدیران بنگاههای املاک و سرمایه گذاری برای آموزش ایشان در خصوص فروشندگی حرفه ای بسیار مهم است.
امید است با انتخاب درست منابع انسانی در این بازار، آموزش مناسب و نظارت و کنترل شایسته بر عملکرد ایشان، در آینده شاهد این باشیم که تصویر ذهنی مردم از فعالان این کسب وکار مطلوبتر باشد.
 
هر چند با فعالیت نامطلوب بسیاری از سازندگان مسکن در طی سالهای گذشته که به بسازوبفروش یا واژه ی نامأنوس بسازوبنداز معروف شده اند، باز هم شاهد تصویرسازی نامناسب از سازندگان در موارد بسیاری بوده ایم، اما خوشبختانه با عملکرد شایسته ی شرکتهای معتبر و همچنین سازندگان حقیقی خوشنام و خوشفکر، شاهد شکل گیری و ثمردهی برند سازندگان شایسته بوده ایم.
در بازار مسکن امروز، برند سازنده همچون برندینگ در سایر حوزه های کسب وکار سبب شده است که مسکن ساخته شده از سوی ایشان با قیمت بالاتر مورد پذیرش متقاضیان قرار گیرد.
یادمان باشد برند عبارت است از مدیریت کل تجربه ی مشتریان. نکته ی مهم این است که مردم تجربیاتشان با عرضه کنندگان و سازندگان مسکن را به یکدیگر منتقل می کنند.
 
7ـ یک اصل مهم در اقتصاد می گوید که سرمایه چون آب روان است و آب روان ابتدا سراغ چاله ها می رود. در سالهای گذشته چاله ی بازار مسکن ایران سرمایه های سرگردان فراوانی را به خود جذب کرد و تجّار یا سازندگان مسکن در این بازار فعال شدند. اما یادمان باشد سازندگان حرفه ای زمانی در این بازار سرمایه گذاری می کنند که میزان سودشان بالاتر از رقم تورم باشد و نسبت به سرمایه گذاریهای دیگر جذابیت بیشتری داشته باشد. اما وقتی حاشیه ی سود ایشان و رشد قیمت مسکن کمتر از تورم باشد، بدیهی است که ایشان سرمایه شان را به سوی بازار پررونق دیگری سوق خواهند دارد و علت رکود بازار مسکن در سال 1393 را در همین مورد باید جستجو کرد.
 
8ـ بهره گیری از تکنولوژیهای نو، شیوه ای جدیدی در حوزه ی بازاریابی را رقم زده اند و بهره گیری از بازاریابی ویروسی و پیامک مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ و نشان دادن تصویر منازل به صورت سه بُعدی و... همگی امکان بازاریابی و فروش بهتری را برای فروشندگان رقم زده است.
 
9ـ محیط حال حاضر کسب وکار ایران با تغییرات شدید همراه است؛ هنوز تا حدی بی اطمینانی وجود دارد و ایران از نظر میانگین جمعیتی جوانترین جمعیت جهان را داراست. تمام اینها برای افراد فرصت یاب در حوزه ی مسکن فرصتهای جدیدی مهیا کرده است.
بله درست خواندید؛ انسانهای فرصت یاب حتی در تهدیدات به دنبال فرصت می گردند. به شرط آنکه مدیران، ذهن فرصب یاب، چشم فرصت بین، و گوش فرصت شنو داشته باشند.
استیو جابز می گفت ثروتمندترین انسانهای دنیا نه زمین دارند، نه طلا، نه نفت، نه ارتش؛ آنها تنها دانش دارند و بس. لازم به ذکر است حدود 12 درصد از نیروی کار فعال در این حوزه و یا صنایع وابسته مشغول به کار هستند و لذا جذابیت خبری تحولات مسکن در ایران بالاست.
47 درصد از کل هزینه ی زندگی در تهران و یک سوم هزینه ی زندگی در شهرستانها به مسکن مربوط می شود. توجه به این ارقام و اعداد برای مدیران و فعالان حوزه ی بازار مسکن، حتی در شرایط رکود اقتصادی و فراوانی عرضه، می تواند فرصتهای ارزشمندی را فراهم سازد. فقط مهم این است که با دانش و بصیرت و بهره گیری از علوم و البته متمایز بودن عمل شود.
 
10ـ دسته بندی و رفتارشناسی خریداران مسکن، طبقه بندی زیر را به ما نشان می دهد:
الف) سرمایه گذار: ایشان با هدف سرمایه گذاری بلندمدت به حوزه ی مسکن وارد می شوند. عموماً سرمایه گذاران درآمد پیوسته خوبی دارند. نگاه ایشان در هنگام جذابیت سرمایه گذاری (چند سال اخیر ایران) به منزله ی حوزه ی سرمایه گذاری امن و با ریسک کم بود.
ب) سودآور: ایشان هدف کوتاه مدت دارند. و به دنبال کسب سود در یک بازه ی زمانی حداکثر یکساله هستند و به دنبال کسب حداکثر بازدهی در دوران افزایش قیمت مسکن می باشند. اینها سرمایه گذاران حرفه ای می باشند که وقتی میزان کسب سودشان کمتر از تورم باشد، از این حوزه خارج می شوند.
ج) مصرفی رفاه گرا: ایشان هدف استفاده ی شخصی دارند و در تصمیم گیری تابع توان مالی خود جهت خرید و ایجاد رفاه فکری برای خانواده شان هستند.
د) مصرفی مقتصد: خرید با هدف استفاده ی شخصی و اقامت خود، مد نظر ایشان است، با این تفاوت که این گروه در خرید خود دیدگاه کاملاً اقتصادی دارند و تلاش می کنند که بهترین زمان را برای خرید مسکن انتخاب کنند.
توجه به دسته بندی فوق برای فعالان و تصمیم گیران و سرمایه گذاران بازار مسکن در شرایط مختلف اقتصادی ضروری است.
 
11ـ یک موضوع مهم دیگر در بازار مسکن، تصویر برند شهری است. وقتی برند شهری در نزد دیگران از ارزش بیشتری برخوردار باشد، جذابیت سرمایه گذاری و جذب مشتری را افزایش می دهد.
موارد زیر در شکل گیری و توسعه ی برند شهری در روح و دل و جان مردم مؤثر است: کمپین های برندشهری، رفتار شهروندان، سیاستهای شهری، آداب و رسوم خرده فرهنگها، تبلیغات دهان به دهان، تجربه ی شخصی، عملکرد تیمهای ورزشی شهری، و...
 
12ـ جذابیت بالای بازار مسکن در سالهای گذشته سبب شده بود که مشاوران املاک در بنگاههای معاملات املاک بیشتر از آنکه برای مشتری ملک دست وپا کنند، برای ملک سپرده شده در بنگاه مشتری پیدا می کردند. در حال حاضر خوشبختانه شاهد این هستیم که با شکل گیری شرکتهای معتبر در بازار مسکن ایران و بهره گیری از علم بازاریابی و مهندسی فروش، نه تنها ساخت وساز به سمت نیاز و خواست مشتری حرکت می کند بلکه، رفتار با مشتری و مشتری نوازی و توجه به خشنودی ایشان با رعایت سود متعارف و معقول هم مهم شده است.
 
13ـ حرفه ای شدن بازار مسکن، لزوم به کارگیری انسانهای آموزش دیده را بیشتر کرده است.
لزوم بهره گیری از هوش مدیریتی در شرکتهای فعال در بازار مسکن و بنگاههای معاملات املاک بشدت مشهود است. هوش مدیریتی حاصل بهره گیری از هوش عقلی، هوش هیجانی، هوش تدبیری، هوش جسمی، و هوش معنوی است. میزان استقبال فعالان و واسطه های بازار مسکن از سمینارها و کلاسهای بازاریابی، فروش، روانشناسی و مذاکره رو به رشد است و انتشار کتابهای مربوطه رو به فزونی است. مواردی چون مدیریت یادگیری، مدیریت مشاهده، مدیریت سؤال، مدیریت اطلاعات، مدیریت خشم، مدیریت استرس، مدیریت تعارض، مدیریت ارتباطات، مدیریت تیپ، مدیریت هزینه، مدیریت نگاه، مدیریت فرصت، مدیریت سیستم و خلاصه مدیریت پندار نیک، مدیریت گفتار نیک و مدیریت کردار نیک، فعالان این بازار را به یک جامعیت نگری اساسی در یادگیری و اجرای فنون بازاریابی و فروش رسانده است.
بدین رو، شایسته گزینی، شایسته پروری، شایسته گماری و شایسته سالاری فعالان خصوصاً مشاوران ملک و مهندسان فروش املاک بسیار مهم شده است. تمام اینها سبب می شوند، مدیریت توجه به مشتری در بازار حال حاضر و آینده ی بازار مسکن ضروری شود. توجه شایسته، حس خوبی را در متقاضی ملک ایجاد می کند و خاطره ی زیبایی را برای او و اطرافیان او می سازد. این خاطره، تجربه ی نیکویی را برای آنها رقم می زند و این تجربه سبب مراجعه ی مجدد ایشان به همان مشاور املاک یا مهندس فروش و شرکت ایشان می شود (حال برای خود یا بستگان) و خرید مجدد صورت می گیرد. تمام اینها سبب سود آوری بیشتر فعالان ملک می شود و کسب وکار آنها در مسیر شایسته ی سود آوری قرار می گیرد.
 
14ـ الگوبرداری آگاهانه از شرکتهای مطرح جهانی می تواند آموزه های ارزشمندی را برای فعالان بازار مسکن ایران خصوصاً شرکتهای مربوطه و بنگاههای معاملات املاک داشته باشد.
به موارد زیر توجه کنید:
 
سنتکس (Centex):
رسالت ما ساختن بهترین ها است. بهترین خانه، بهترین همسایه ها، بهترین جامعه و بهترین شرکت.
ارزشهای سنتکس عبارتند از: ساختن اعتماد، احترام، روابط، برتری، ارزش و هیجان.

 


متن نقد و بررسی شما (اجباری)
کد امنیتی
کد امنیتی را در زیر وارد کنید